Ponton z lub bez stępki

W dzisiejszym wpisie na blogu skupimy się na temacie ważnym z perspektywy miłośników wody. Każdy, kto zastanawia się nad zakupem pojazdu pływającego, powinien go przeczytać. Jakie pontony są dostępne w wersji ze stępką lub bez? W jaki sposób dokonać wyboru? I jakie są konsekwencje każdego wyboru? Co to jest Keel? Wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.

Co to jest Keel?

Co to jest stępka? Element ten, zwany również stępką, służy jako oś konstrukcyjna szkieletu statku. Jest fundamentem i podstawą wytrzymałości konstrukcyjnej kadłuba. Istnieją dwa rodzaje stępek: belkowa i płaska. Chociaż stępka belkowa (lub kil) jest elementem konstrukcyjnym to pełni również inną funkcję. Co to jest? Obniża środek ciężkości kadłuba, stabilizując go. Stępka może być stosowana w różnych jednostkach morskich. Pierwotnie była stosowana na statkach drewnianych. Obecnie jednak wykonuje się ją również z innych elementów, rzadko ze stali (lżejsza), a najrzadziej ze stali (mniejsza). Stępkę stosuje się czasem na pontonach wędkarskich i amatorskich, ale nie zawsze jest to element standardowy.

Jaką rolę pełni stępka w pontonie?

Można stwierdzić, że stępka pontonu zwiększa jego wytrzymałość i stabilizuje go na wodzie. Stępka nadaje pontonowi kształt litery V, który pomaga utrzymać stabilność i trzymać się kursu. Ponton ze stępką przecina fale i pływa pomiędzy nimi. Producenci i sprzedawcy pontonów oferują klientom różne opcje. Niektóre modele posiadają kil, a inne nie. Modele bez stępki są najlepsze na krótkie dystanse i pływanie w umiarkowanym tempie. Ponton ze stępką jest lepszym wyborem, jeśli planujesz podróżować na odległe wody lub płynąć szybciej. Warto zauważyć, że stępka pontonu pewniej trzyma go na wodzie, dlatego model z Keel zawsze będzie niższy w wodzie o co najmniej kilkanaście centymetrów.

Dlaczego warto wybrać ponton, który ma stępkę?

Ponton wyposażony w kil to mądra inwestycja, którą możesz zabrać na nowe wody i w dalsze rejony. Choć istnieje możliwość zakupu kila osobno do pontonu, taniej jest zainwestować w model z nim. Naszym klientom oferujemy pontony z kitelem w korzystnej cenie. Stępka jest pompowana i można ją spuścić po każdym sezonie. Można również przechowywać ponton z kilem w suchym miejscu. Właściciele pontonów motorowych często kupują kil, ponieważ pozwala on osiągać większe prędkości na wodzie. Nadmuchiwany kil jest lżejszy i bardziej zwrotny niż ponton, więc można nim pływać w trybie ślizgowym.

Ponton z kilem i bez kile Wnioski i podsumowanie

Ponton ze stępką lub bez. Na ten temat można powiedzieć wiele. Jaki więc ponton jest najlepszy do wędkowania lub do użytku amatorskiego? Nadmuchiwany ponton to świetny wybór w budżetowej cenie. Ponton to inwestycja, która będzie służyć przez całe życie. Warto zainwestować w model z kilem, który pozwoli Ci pływać dalej i z większą prędkością.

Zachęcamy do przejrzenia naszego aktualnego wyboru pontonów, akcesoriów i sprzętu do nurkowania.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl