Ponton, łódź, czy kajak?

Wiele osób, które lubią spędzać wolny czas na wodzie, jeziorach czy morzu staje przed dylematem: ponton, łódź czy kajak? Inni, którzy rozważają zakup nowego skutera wodnego do użytku rekreacyjnego, mogą rozważyć ponton, lub kajak. Dziś rozwiejemy ich wątpliwości, omówimy wady i zalety każdego z rozwiązań.

Ponton czy łódź

Ponton, łódź - każdy pływający pojazd wodny ma swoich zwolenników. Zacznijmy od najważniejszej, a często pomijanej kwestii: ceny. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem są pontony. Dobrej jakości, prosty model dla 2-4 osób może kosztować niewiele ponad tysiąc złotych. Łódki to droga opcja, którą można kupić za kilka tysięcy złotych.

W jaki sposób je przechowywać? Sposób przechowywania? Można ją wypróżnić, wysuszyć i po sezonie przechowywać w piwnicy, na strychu lub w bagażniku samochodu. Przechowywanie łodzi może być trudniejsze, ponieważ nie można jej złożyć i nie każdy ma miejsce do jej przechowywania.

Istnieje możliwość dokupienia adaptera i silnika. Nawet podstawowe pontony mogą mieć zamontowany silnik elektryczny. Dzięki temu można używać mniej siły i wioseł do manewrowania łodzią na wodzie. Istnieje możliwość zakupu silnika do większości łodzi bezsilnikowych. Silnik elektryczny pracuje cicho i może być używany tam, gdzie silniki spalinowe są zabronione.

Bezpieczeństwo? Bezpieczeństwo? To nieprawda. Ponton posiada komory powietrzne w różnej ilości. W przypadku przebicia w jednym miejscu, pozostałe komory utrzymają go na powierzchni i będziesz mógł bezpiecznie dopłynąć do brzegu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj łodzi wybierzesz, na pokładzie muszą znajdować się takie akcesoria jak wybieraki wodne, kamizelki ratunkowe i inny sprzęt ratunkowy.

Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę liczbę osób na pokładzie. Każdy, kto woli płynąć z kimś, a nie sam, i chce mieć łatwy dostęp do brzegu, powinien wybrać łódź. Ponton jest lepszym wyborem dla tych, którzy wolą wędkować lub zabierać się na wodę w pojedynkę. Łatwiej jest przepchnąć łódź do i z brzegu.

Transport - pontony i łodzie są pod tym względem łatwiejsze do opanowania. Ponton po złożeniu jest bardzo kompaktowy, więc zmieści się w bagażniku każdego małego pojazdu. Można go przewozić i napompować do woli.

Ponton czy łódź? Podsumowanie

Podsumowując, w obliczu wyboru między pontonem a łodzią więcej jest powodów, by postawić na ten pierwszy.

Kajak czy ponton?

Istnieje wiele opcji poruszania się po wodzie, w tym kajaki, motorówki i skutery, a także rowery wodne. Niektórzy wahają się, czy zainwestować w ponton, kajak czy inny skuter wodny. W tym artykule pokrótce porównamy je.

Ponton po sezonie może zostać wypompowany. Zajmuje mniej miejsca i łatwiej go przechowywać (np. w piwnicy lub na strychu). Tak to wygląda w przypadku kajaka. Kiedy ludzie myślą o kajaku, często wyobrażają sobie długi, sztywny kajak wykonany z mocnego materiału. Dostępne są również modele nadmuchiwane, które podobnie jak ponton można opróżnić po zakończeniu sezonu.

Cena: Kajaki dmuchane i pontony są bardzo podobne, ale klasyczne kajaki są droższe. Ile osób można zabrać na pokład? W najdłuższym modelu pontonu zmieszczą się 4 osoby dorosłe i 1 dziecko. W ten sposób kajak może rozwiązać ten problem. Najwygodniej pływa się kajakiem w dwie osoby. Możliwy jest jednak kajak, który pomieści 3 lub 4 osoby, ale tylko dwie osoby będą mogły wiosłować. W tym przypadku ponton jest wygodniejszy niż kajak.

Stabilność pontonu oznacza, że może on pomieścić więcej osób i różne rodzaje sprzętu, takie jak sprzęt sportowy i sprzęt ratunkowy. Dwuosobowy nadmuchiwany kajak i ponton mają podobną wagę, po około 15-20 kg. Ze względu na swoją szybkość, zwrotność i wytrzymałość, kajaki są świetne do ekstremalnych spływów. Pontony są lepsze do rekreacyjnych rejsów po spokojniejszych wodach lub amatorskiego wędkowania.

Jesteś pontonem czy kajakiem? Podsumowanie

Podsumujmy: Stojąc przed decyzją czy kupić kajak czy ponton, warto zaryzykować niezależnie od tego, który kajak wybierzemy.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl