Czym są knagi w żeglarstwie?

Czym są knagi w żeglarstwie? Knagi są integralną częścią wyposażenia pokładowego żeglarstwa. Służą do stabilizowania i unieruchamiania lin, takich jak liny cumownicze. Knaga może być użyta do błyskawicznego rozwiązania liny, jeśli istnieje szczególna potrzeba.

Dlaczego wybór knagi jest tak ważny?

Nawet doświadczeni żeglarze zdają się nie doceniać tego akcesorium. Taka postawa nie jest dobra! Starannie dobrane knagi znacznie ułatwią żeglarzowi funkcjonowanie na pokładzie. Złe knagi mogą doprowadzić do poważnych problemów. Nie jest dobrym pomysłem nagłe ześlizgnięcie się liny lub trudności z jej odczepieniem. Wydajność trymu może być znacznie poprawiona, jeśli zastosowano odpowiednie knagi. Oczywiste jest, że komfort żeglowania poprawia się, gdy nie ma żadnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Wybierając knagę weź pod uwagę znaczenie materiału

Trudno jest od początku wiedzieć, który materiał jest najlepszy. Typ jachtu i rodzaj żeglowania są ważnymi czynnikami w określeniu najlepszego materiału. Możemy wybrać różne właściwości w zależności od sytuacji. Kompozytowe knagi Carbo są lżejsze i bardziej przystępne, jeśli obciążenia nie są zbyt duże. Knagi Cam-Matic wykonane są ze stali nierdzewnej. Knagi te mogą być stosowane do małych łodzi jachtowych. Knagi Cam-Matic są również dostępne w stopie aluminium. Można je stosować do umiarkowanych obciążeń i lin podlegających częstym regulacjom.

Klasyfikacja knag

Knagi możemy zasadniczo podzielić na dwie główne kategorie: knagi stożkowe (zwykłe) - najczęściej stosowany rodzaj knag, oraz knagi szczękowe. Knagi szczękowe należą do tej drugiej grupy. Knaga klinowa to knaga, która trwale stabilizuje linę poprzez nacisk wzdłuż rowka. Inaczej jest w przypadku knagi rowkowej. Knaga ta nie posiada żadnych ruchomych elementów. Gdy lina zostanie wciśnięta w rowek, ustabilizuje się. Dwa karbowane elementy ruchome, w tym knaga szczękowa, blokują linę.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze knag

Knagi szczękowe posiadają sprężynę, która odgrywa ważną rolę. Z punktu widzenia użytkownika kluczowe jest, aby ten element był wysokiej jakości. Sprężyny powinny charakteryzować się płynną dynamiką. Knaga szczękowa powinna mieć również odpowiednie "żabki", czyli korekty, które blokują wypuszczanie liny. Złe knagi szczękowe mogą być przekleństwem dla żeglarzy. Ich blokowanie i odblokowywanie wymaga więcej wysiłku i czasu. Dobrym pomysłem jest asymetryczne ustabilizowanie podstawy. Połówki szczęk są poddawane równomiernemu obciążeniu. Inne ważne aspekty to camber i wysokość, na której znajduje się knaga.

Argumenty przemawiające za serwisowaniem knag

Wiele osób zastanawia się nad legalnością serwisowania tak niepozornych elementów. Prawda jest taka, że knagi wymagają konserwacji. Brak odpowiedniej dbałości o te okucia może doprowadzić do korozji, a nawet utknięcia w pozycji otwartej lub zamkniętej. Jest to sytuacja bardzo niepożądana. Bardzo trudno jest wtedy odpowiednio manipulować kablami. Ważne jest, aby regularnie dbać o to, aby knagi nie były zbyt luźne lub zbyt ciasne. Dobrym pomysłem jest, aby knagi były serwisowane przed rozpoczęciem sezonu. Można również umyć knagi po każdym użyciu łodzi, lub po dłuższym okresie stania.

Knagi - wybór trików, które ułatwią ci życie

Podczas mocowania śrub nie należy ich zbyt mocno dokręcać. Może to uszkodzić łożyska i sparaliżować ruch szczęk.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie kompresji knagi. Opcją jest knaga z podwójną sprężyną. Do knagi można dodać drugą sprężynę do mocowania fałów spinakera. Wiemy, czym są knagi w żeglarstwie.

 

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl