Buty na jacht — jakie najlepiej wybrać?

Wybierasz się na odpoczynek w rejs lub żeglarskie wakacje? Dobra para butów żeglarskich to konieczność dla każdego żeglarza, bez względu na to, jak bardzo jest doświadczony lub początkujący w tym sporcie. Dobra para butów żeglarskich to niezbędny element wakacyjnej stylizacji. Są wygodne, bezpieczne i ochronią Twoje stopy przed zimnem.

Białe podeszwy są zalecane w obuwiu

Wielu początkujących żeglarzy uważa, że biała podeszwa to wszystko, co jest wymagane na żaglówce. Ważne jest, aby nie pozostawiać na pokładzie trudnych do usunięcia smug. Białe podeszwy nie są jedyną opcją dla żaglówek. Wiele ciemnych butów i tych z brązowymi gumowymi podeszwami raczej nie zostawia śladów. Można wybrać buty, które nie są białe, ale warto sprawdzić, czy nie plamią podłogi.

Ważne jest, aby patrzeć na kolor, a także na bieżnik. Im grubszy but, tym bardziej możesz wciągnąć na swój pokład piasek i kamyki. Jeśli buty żeglarskie mają podeszwę mocno wgniecioną lub bieżnik, to przed wyjściem na pokład należy je wypłukać w wodzie.

Wygodne buty jachtowe to podstawa

Na żaglówkę należy wybrać wygodne buty, podobnie jak do biegania czy wędrówek. Nawet najdroższe buty nie sprawdzą się na jachcie. Będziesz biegać nawet do 12 kilometrów dziennie, a kapitan często będzie Cię kierował. Żaglówka to nie pokaz mody. Dlatego musisz zwrócić uwagę na to, gdzie buty są umieszczone na Twojej stopie.

Podeszwy butów żeglarskich powinny być nie tylko grube, ale także miękkie i antypoślizgowe. Sznurówki powinny być również mocno zawiązane, aby nie plątały się podczas pracy na pokładzie. Takie buty są bardzo polecane przez doświadczonych żeglarzy. Można je kupić w sklepach z zaopatrzeniem żeglarskim. Buty te zapewniają doskonałą amortyzację i świetną przyczepność na pokładzie, niezależnie od warunków pogodowych. Aby chronić stopy, producenci tego typu obuwia stosują specjalne wykończenia wokół palców i pięt. Stosują materiały, które nie wchłaniają wody, ale pozwalają skórze oddychać.

Nie należy spieszyć się z zakupem butów do łodzi. Lepiej jest nosić je po domu po ich zakupie. Możesz również sprawdzić swoją szafkę z butami, aby znaleźć buty, które nadają się do żeglowania.

Wiele osób czuje się bardzo komfortowo w obuwiu typu glany. Nawet jeśli lubisz w nich chodzić, nie powinno się ich zabierać na pokład żaglówki. Podeszwy są czarne i wydrążone. Mogą powodować uszkodzenia pokładu. W butach będzie Ci gorąco, a skóra może nasiąknąć wodą. Może to spowodować, że buty będą zimne i niewygodne. Trudniej będzie pływać, jeśli wypadniesz za burtę, mając na sobie ciężkie buty.

Czy szukasz sandałów, kaloszy, czy butów sportowych?

Wielu doświadczonych żeglarzy poleca sandały turystyczne do żeglowania w ciepłych, słonecznych warunkach. Chcesz sandały z elastyczną, amortyzowaną i bieżnikowaną podeszwą. Takie buty są wystarczająco wygodne do chodzenia po pokładzie i chronią stopy przed żywiołami. Lekkie, wodoodporne materiały użyte w sandałach trekkingowych zapewnią, że nie zniszczą się w mokrych warunkach. Szybko też schną i są lekkie. Wyposażone są również w paski na rzepy, które zabezpieczają obuwie na stopach.

Jeśli chodzi o żeglarstwo, kalosze są dobrym wyborem. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość i konstrukcję kaloszy. Unikaj ciężkich i nieporęcznych. Zamiast tego wybierz lekkie i przenośne kalosze żeglarskie wykonane z nowoczesnych materiałów. Weź parę kaloszy, jeśli wybierasz się na żeglarstwo w niesprzyjającej pogodzie.

Wiele osób uważa, że trampki to świetne buty do żeglowania. Są niedrogie, mają lekką gumową podeszwę i można je nosić z prawie każdym ubraniem, od sukienek po stroje kąpielowe. Podeszwa trampek jest wykonana tak, aby była odporna na piasek i kamienie. Ich bieżnik jest zbyt wąski, przez co mogą się ślizgać na mokrych pokładach. Silny wiatr i wykonywanie manewrów może spowodować ich upadek, co może być zarówno bolesne, jak i niebezpieczne dla członków załogi.

Mimo że podeszwa butów trekkingowych jest czarna, kochają je także żeglarze. Dobrej jakości buty są ciepłe i wodoodporne, szybko schną w słońcu i można je nosić przez cały rok. Zapewniają też oddychanie skóry. Modele za kostkę chronią stopy przed urazami i wtargnięciem wody.

Czy możliwe jest żeglowanie na boso?

Podczas żeglowania na jachcie często zachodzi konieczność szybkiego reagowania. Dotyczy to m.in. przeskakiwania na inny obszar podkładu, wchodzenia pod pokład czy zapierania się o burtę. Nie noszenie butów może prowadzić do kontuzji i bólu. Wielu kapitanów nie wpuści na pokład nikogo bez butów, inni mogą być sceptyczni. Bezpieczniej jest nosić buty, aby chronić siebie i innych. Buty z podeszwą trakcyjną sprawią, że Twoje stopy będą wygodniejsze niż gołe, mokre stopy.

Czy bezpieczeństwo może rzeczywiście wpłynąć na buty żeglarskie?

Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w powyższym akapicie. Buty żeglarskie zwiększają bezpieczeństwo, ponieważ zapobiegają skaleczeniom stóp, zmniejszają ryzyko poślizgnięcia się i chronią stopy ze wszystkich stron, nawet gdy coś na nie spadnie w górach.

Przyjrzyjmy się podsumowaniu...

Zajęcia na wodzie oferuje Grupa Sztormowa, firma zajmująca się organizacją i szkoleniem żeglarzy. Zajęcia odbywają się od wiosny do jesieni. Kurs może trwać do pięciu kolejnych weekendów, więc warunki pogodowe mogą się zmieniać. Jeden dzień może być upalny, a inny przynieść deszcz i silny wiatr.

Warto przygotować się do żeglowania i zabrać ze sobą co najmniej dwie pary butów do łodzi.

Chociaż buty jachtowe nie muszą być całkowicie białe, nie powinny pozostawiać śladów na pokładzie. Powinny być lekkie, wygodne, antypoślizgowe i szybko schnąć.

Podczas rejsu nie sprawdzają się klapki i japonki. Lepsze są sandały trekkingowe.

Buty trekkingowe świetnie sprawdzają się na jachtach. Jeszcze lepsze są specjalne buty jachtowe produkowane przez firmy sportowe.

Można zostawić chodaki w domu i zabrać na jacht dwie pary butów.

Specjalne buty stworzone dla żeglarzy sprawią, że poczujesz się bardziej komfortowo na żaglówce. Zaspokoją one wszystkie twoje potrzeby.

 

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl