Gdzie można uprawiać żeglarstwo?

Możesz żeglować wszędzie tam, gdzie jest wystarczająco dużo wiatru, głęboka woda i przestrzeń do manewrowania żaglami. Można podzielić żeglarstwo na morskie lub śródlądowe w zależności od akwenu. Duża liczba klubów żeglarskich w kraju świadczy o tym, że sport ten jest bardzo popularny. Rejs pod żaglami może być świetną formą relaksu i doskonałą aktywnością fizyczną. To styl życia idealny dla osób, które cenią sobie niezależność i oderwanie od zgiełku. Dlatego właśnie tak wiele osób mieszka na Mazurach. Ale, to nie jedyne miejsce, w którym można uprawiać żeglarstwo.

Czy jest możliwe, aby na rzece można było żeglować?

Tak, ale nie zawsze. Wisła pozwala na żeglowanie od Oświęcimia aż do ujścia. Inne rzeki mogą być żeglowne np. Odra i Przemsza. Ze względu na niebezpieczeństwa w postaci betonowych wałów, głazów, dużych pni drzew i innych zagrożeń, manewrowanie na rzece jest trudniejsze niż na jeziorze. Należy zachować czujność podczas żeglowania po rzekach, ponieważ każda zmiana powierzchni wody może wskazywać na podwodną przeszkodę. Na przykład, możesz zobaczyć stalowe liny biegnące przez rzekę, aby przewieźć pasażerów.

Czy można żeglować po jeziorze?

Oczywiście, że tak! Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest ulubionym celem żeglarzy. Znajdują się na nim zarówno duże porty, jak i spokojne wioski oraz rezerwaty przyrody. Do mazurskich wód należą Mamry i Śniardwy. Kolejne zbiorniki wodne znajdziemy w okolicach Ostródy, Ostródy i Orzysza, gdy będziemy kierować się na wschód. Wigry, Jezioro Augustowskie i inne popularne miejsca będą należały do najlepszych. Idealne miejsca do żeglowania znajdziemy również na Pojezierzu Pomorskim, które znajduje się w okolicach Wisły, Odry, a nad Bałtykiem w jeziorach Pomorza Zachodniego, takich jak jezioro Resko i jezioro Jamno.

Osoby, które nie lubią tłumów na Mazurach mogą wybrać się nad szczecińskie jezioro Dąbie lub. Na Pojezierzu Kaszubskim, które rozciąga się od Borów Tucholskich aż po Morze Bałtyckie, znajduje się kilkaset jezior oferujących doskonałe trasy żeglarskie i kajakowe. Żeglowanie po jeziorze może być świetnym sposobem na zainspirowanie młodych ludzi. Jest to również zabawa dla całej rodziny, nawet małych dzieci.

Żeglarstwo morskie

Żeglarstwo morskie to hobby, którym mogą się cieszyć najbardziej doświadczeni żeglarze, posiadający co najmniej patent sternika jachtowego. Licencja sternika jachtowego jest wymagana, jeśli planujesz przepłynąć więcej niż 2 mile morskie od brzegu na jachcie o długości powyżej 12 metrów. Powinieneś wiedzieć, że wyruszając na taką wyprawę nie będziesz mógł zejść z jachtu przez długie godziny, a nawet dni. Członkowie załogi mają przydzielone wachty, których pilnują (nawet w nocy) i używają do sterowania łodzią, jachtem, żaglówką. Dbają również o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie innych członków załogi.

Podczas żeglowania po morzu trzeba zmagać się z ekstremalnymi żywiołami, zwłaszcza podczas sztormów. Są duże statki, które z łatwością mogą taranować łodzie. Wiąże się to z ryzykiem. Mimo ryzyka, rejs morski może być niesamowitą przygodą pełną pięknych widoków, zwłaszcza nocą, kiedy niebo zmienia się w gwiezdny kalejdoskop. Jachtem można popłynąć na Bałtyk, w tym do Szwecji lub na duński Bornholm. Można też żeglować wzdłuż wybrzeży Estonii, Łotwy i Litwy. Bałtyk to nie jedyne miejsce, gdzie można się wybrać. Jachty czarterowe można wyczarterować we wszystkich częściach świata w celu uprawiania żeglarskiej turystyki jachtowej. Najbardziej popularnym kierunkiem jest Chorwacja ze względu na sprzyjającą infrastrukturę, warunki naturalne i usługi.

Żeglowanie na lagunie

Sztuczne zbiorniki wodne mają za zadanie regulować stosunki wodne i wytwarzać energię. Są też świetnym miejscem dla żeglarzy. Zbiornik Solina, na rzece San, jest jednym z najpiękniejszych zalewów.

Zalew Wiślany to szczególny akwen, który leży na granicy jeziora i morza, gdzie można zdobyć nowe umiejętności. Jest to świetne miejsce do nauki umiejętności żeglarstwa morskiego i nawigacji. Znajdują się tu oznaczenia portów, a nawigować trzeba za pomocą boi, świateł i stawów. Do żeglowania po Zalewie Wiślanym potrzebny jest jedynie patent żeglarza jachtowego.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl