Patent żeglarski — czym jest, jak zrobić kurs żeglarza jachtowego?

Wielu entuzjastów outdooru uważa, że licencja żeglarska jest pierwszym krokiem do samodzielnych rejsów. Do uzyskania patentu żeglarskiego, który pozwala na sterowanie jachtem na jeziorze, czy morzu, wymagany jest profesjonalny kurs. Kurs sternika jachtowego/sternika morskiego/kapitana jachtowego jest nie tylko świetnym sposobem na naukę bezpiecznego żeglowania, ale również umożliwia przeżywanie strzelistych przygód!

Co to jest patent żeglarski?

Aby prowadzić motocykl lub samochód, należy zdać egzamin i ukończyć kurs. Podobnie jest z żeglowaniem po jeziorach i morzach. Patent żeglarski to upoważnienie pozwalające na pływanie łodzią po wodzie. Wymagają go właściciele jednostek wodnych, a także wypożyczalnie sprzętu.

Choć bez uprawnień można prowadzić jacht o długości do 7,5 m, to należy się spodziewać, że w wypożyczalni zostaniemy zapytani o uprawnienia. Jeśli planujesz wycieczkę w Góry Solińskie, Zegrze czy Mazury i jednocześnie chcesz żeglować aktywnie, upewnij się, że masz ważne uprawnienia. Unikniesz odmowy wypożyczenia sprzętu i wysokiej grzywny. Dodatkowo będziesz bezpieczniejszy dla siebie, współtowarzyszy podróży i innych żeglarzy na akwenie.

Wymagania - Kto może zdobyć patent żeglarski i jakie są wymagania?

Po zdaniu egzaminu i ukończeniu kursu można uzyskać patent żeglarski. Po ukończeniu 14 lat osoby niepełnoletnie mogą ubiegać się o patent żeglarza jachtowego jako pierwszy stopień. Jest to często pierwszy krok w przygodzie pod żaglami.

Łącznie są trzy patenty:

  • żeglarz jachtowy
  • sternik jachtowy
  • kapitan jachtu

Patent sternika jachtowego

Ten patent jest najbardziej podstawowy i najważniejszy. W kursie może wziąć udział każdy, kto ukończył 14 lat. Uczy przyszłego żeglarza podstaw żeglarstwa i wyrabia odruchy, które czynią je bezpieczniejszym. Choć nauka jest punktem wyjścia, to kończy się zdobyciem i wyćwiczeniem ważnych umiejętności.

Licencja żeglarza jachtowego pozwala na żeglowanie jachtami po wodach śródlądowych. Pozwala również na prowadzenie jachtu o maksymalnej długości dwunastu metrów po wodach śródlądowych, w maksymalnej odległości dwóch mil morskich od brzegu przy bezchmurnych warunkach atmosferycznych.

Kurs na patent żeglarza jachtowego może trwać zaledwie kilka dni w wersji intensywnej i do dwóch tygodni w wersji tradycyjnej. Kursy mogą odbywać się w formie spotkań weekendowych lub wyjazdów wakacyjnych trwających kilka dni. Nie jest to kurs długoterminowy.

Patent na sternika morskiego

Patent sternika jachtowego to drugi stopień w patentach żeglarskich. Choć do wzięcia udziału w tym szkoleniu nie jest potrzebny patent sternika jachtowego, to jest to kurs bardziej zaawansowany, wymagający określonej wiedzy i umiejętności. Kurs ten przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, które posiadają co najmniej 200 godzin doświadczenia żeglarskiego w dwóch różnych rejsach.

Ważne jest, aby mieć realne doświadczenie w żeglowaniu po morzu. Po ukończeniu kursu jachtowego warto ubiegać się o patent sternika morskiego. Ten pierwszy kurs da Ci dużo wiedzy i praktycznych umiejętności. Będziesz lepiej rozumiał, jak reagować na różne sytuacje na wodzie i będziesz miał większe szanse na ukończenie kursu na patent sternika morskiego.

Posiadacz patentu może prowadzić każdy jacht o długości do 18 metrów.

Kapitan jachtowy

Ostatnim stopniem jest kapitan jachtowy, który daje doświadczonym żeglarzom duże uprawnienia. O patent kapitana jachtowego można się ubiegać po 12 000 godzin udokumentowanej żeglugi, w tym 400 godzin samodzielnych rejsów morskich. Jest to propozycja dla osób z wieloletnim doświadczeniem, które żeglowały po otwartych morzach. Łatwo zauważyć, że kapitan jachtowy to najwyższy stopień w patentach żeglarskich. Kapitanowie jachtowi mogą prowadzić jachty o długości do 24 metrów.

Czy żeglarstwo jest dla każdego?

Choć nie da się wszystkiego wiedzieć już po dwóch tygodniach kursu żeglarskiego, zdobyciu pierwszego patentu i nauczeniu się podstaw, kurs często może być furtką do nowego hobby. Wystarczy podjąć wyzwanie i znaleźć kurs, który przygotuje do pierwszej wyprawy po wodach jeziora.

Nowoczesne żaglówki mogą być lżejsze, bardziej zwrotne i bezpieczniejsze niż te, na których pływałeś 20 lat temu. Nie musisz być siłaczem, aby postawić żagle i poruszać się między portami. Nie musisz nawet posiadać własnego jachtu. Dostępnych jest wiele wypożyczalni i rejsów.

Należy jednak kierować się zdrowym rozsądkiem. Trzeba znać zasady i przepisy bezpieczeństwa, planować manewry i sprawnie je wykonywać. Ważna jest również umiejętność zarządzania załogą. Najlepszym sposobem na zdobycie patentu żeglarskiego jest połączenie teorii z praktyką.

Gdzie możemy zorganizować kursy żeglarskie?

Wiele osób marzy o żeglowaniu, ale brakuje im wiedzy na temat kursów. Uważają, że zdobycie patentu jest tylko dla nielicznych. Wciąż można skorzystać z rejsów żeglarskich w Polsce i wydarzeń, które kończą się egzaminem na patent.

Organizatorem tych szkoleń jest Sztorm Grupa. Ta sprawdzona firma posiada cztery bazy żeglarskie: w Chorwacji, w Chorwacji i w Katowicach. Sztorm Grupa oferuje kursy żeglarskie, które prowadzą do uzyskania patentu.

Tylko doświadczeni i odpowiedzialni instruktorzy prowadzą kursy żeglarskie dla dorosłych i młodzieży. Marzysz o patencie żeglarskim? Dowiedz się, ile kosztuje patent żeglarski i już dziś zapisz się na tygodniowe lub weekendowe zajęcia w wybranym przez siebie miejscu.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl