Czy jesień i zima są naprawdę martwym okresem dla żeglarzy?

Z roku na rok coraz więcej osób bierze udział w kursie żeglarza jachtowego Grupy Sztormowej. W 2017 roku na głęboką wodę wypłynęło z nami 248 żeglarzy. Obserwujemy więcej adeptów wilków morskich - w półkoloniach żeglarskich w 2018 roku uczestniczyło 1600 Sztormiaków, podczas gdy w 2017 roku było to 1450 dzieci. Te liczby pokazują, że żeglarstwo jest w tym kraju bardzo popularną dyscypliną, zgodną z naszą misją.

Sezon żeglarski w Polsce trwa od maja do września. Dyscyplina ta może być dla niektórych żeglarzy dość frustrująca. Stworzyliśmy kilka możliwości, aby wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom. Jesteśmy pewni, że każdy, niezależnie od wieku i płci, znajdzie coś, co mu się spodoba.

Sztormowa opowieść

W żeglarskim świecie jest wiele ciekawych postaci, które trudno dostrzec na lądzie. Jedynie sezon jesienno-zimowy pozwala na ewentualne spotkania, czy to w Sztormiaku, czy w Tawernie.

Sztormową Opowieść rozpoczynamy 23 października. Naszym gościem specjalnym będzie Rafał Mozczyński, skipper załogi POL125 z zespołu Sztorm Regatta, który opowie o przygotowaniach.

O solowym rejsie dookoła globu "SOLO NON STOP 2019 - Solowy wyścig śladami Henryka Jaskuły!" Sponsorem projektu SOLO NON STOP 2019 jest Grupa Sztorm.

Wykłady otwarte dla żeglarzy

Zastanawiasz się nad wejściem w żeglarstwo? Masz patent, ale siedzi już jakiś czas i czujesz, że teoria straciła na wartości? To świetna okazja, bo zapraszamy na bezpłatne wykłady żeglarskie w Warszawie, już od 30 października!

W programie solidna dawka wiedzy, w tym wiadomości o jachtach, teoria żeglowania i żeglugi śródlądowej, ratownictwo meteorologiczne, przepisy śródlądowe. Otwarte Wykłady Żeglarskie w Miejscu Sztormu.

Testy w Sztormie

Nieważne, czy masz już patent w kieszeni, czy po raz pierwszy podchodzisz do egzaminu na wiosnę. Jeśli jesteś zdeterminowany i ambitnie podchodzisz do swojej przygody z wiatrem i wodą, zachęcamy Cię do maksymalnego wykorzystania czasu wolnego od żeglarstwa i dalszego zaglądania do testów Grupy Sztormowej. Nauczysz się porządkować swoją wiedzę, rozwiązywać najtrudniejsze problemy i radzić sobie z przytłaczającą ilością informacji, stawiając małe kroki.

Szanty sztormowe

Jesień to czas, kiedy liście spadają z drzew, a żeglarze, zwłaszcza ci najmłodsi, mogą czasem czuć się smutni. Bo plac zabaw jest często zalewany przez deszcz. Bo wiatr rozwiewa wszystkich dookoła na piłkach i innych bzdetach. Bo nie da się zjeść lodów będąc na spacerze. Bo jest tyle energii, a szare niebo bardzo stara się ją stłumić. Bo nie masz pieniędzy, żeby iść do kina. Bo serce tęskni do tańca, a nogi nie mogą stać w miejscu...

Grupa Burza jest po to, by pomóc Ci, gdy potrzebujesz tańczyć! Podobnie jak w zeszłym roku będziemy spotykać się w Tawernie Corsair. Kolejne szantowisko dla dzieci już 18 listopada w Tawernie Korsarz w Warszawie. Niech rozbrzmiewa znana piosenka "Tańcz, tańcz, tańcz z nami i my!". Aby żetony poszły w ruch, tańcz z nami bracie! Jesteśmy pewni, że szanty w wykonaniu Sztorm Groupa i Przyjaciół rozruszają małe stopy.

Zajęcia i gry o tematyce marynarsko-pirackiej

Bardzo dobrze znamy naszych Szturmowców i Piratów. Wiemy, że ich serca są ciepłe, mimo zimna i lodu. Nie przejmują się złą pogodą i chętnie opłynęliby glob w deszczowej kałuży. Załoga Sztormu jest bardziej niż szczęśliwa, że może podzielić się kilkoma pomysłami w przerwie szantowej. Może Załoga Sztormu odkryje list w pustej butelce? Może znajdą zaginiony skarb. Może będą mieli okazję skosztować zębów rekina, albo wziąć udział w wyścigach żółwi morskich. Przed nami wiele przygód!

Sploty i węzły

Dzierganie wraca do mody i jest coraz częściej poszukiwane przez osoby, które chcą się wyróżnić lub szukają wyjątkowego hobby, które może mieć działanie relaksujące. Czy uważasz, że powinniśmy polecić kurs dziergania lub szycia na maszynie? Historia pokazuje, że żeglarze to często ludzie o wielu zainteresowaniach, dlatego polecamy pracę z linami. Ich możliwości wykraczają poza prosty węzeł, półwęzeł, węzeł rafowy czy wiązar. To są podstawy. Jest jeszcze wiele innych możliwości!

Gałka do rzutków może być świetnym prezentem dla zaprzyjaźnionych cosplayerów - może posłużyć jako element dekoracyjny w cosplayu, a w razie potrzeby posłuży jako element obciążający. Jakie są jeszcze inne możliwości? Życie dawnych marynarzy było ciężkie. W wolnych chwilach potrafili oni tworzyć fantazyjne warkocze z łatwo dostępnych materiałów. Upiększały one ich najbliższe otoczenie.

Herbata z rumem i książką

Mamy też coś dla tych, którzy wolą ciepło przytulnego domu, ciepły kubek i skarpetki z funkcją termosu. W takich okolicznościach dobrze sprawdzi się herbata z rumem, ale warto mieć w pobliżu dobrą książkę.

W sklepie Burza znajdziesz idealną pozycję, która ogrzeje Cię w chłodne wieczory. Nie jest to podręcznik do nauki teorii. Nie jest to też biografia o wielkim odkrywcy. To rejs przez żeglarskie ciekawostki, z wieloma wielkimi nazwiskami w tle.

Tytułowe pytanie: "Dlaczego żeglarze nie uczą się pływać?" to tylko jedno z wielu ciekawych i trudnych pytań, na które znajdują się tu odpowiedzi. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów tematycznych. Rozdziały te dotyczą historii morskiej, morskich przesądów i zwyczajów, morskich stworzeń oraz sylwetek piratów czy korsarzy. Mocną stroną jest humor, z jakim podchodzi się do tematu.

Dowiemy się m.in. dlaczego nie poleca się piątkowych rejsów, jak można wykorzystać tatuaże na swoją korzyść oraz dlaczego łódź to kobiece naczynie. Jeśli jesteście ciekawi wspólności między Polską a szantami, to skoczcie do Sklepu Sztormowego.

Żeglarze, co Wy na to? Czy dajecie się przekonać, że jesień, zima i wiosna to nie są martwe okresy dla wodniaków? O nie, wystarczy chcieć, a wyobraźnia wcale nie widzi klapy. Wystarczy wybrać drogę do przygody.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl