Jaki rodzaj podłogi jest najlepszy dla dachu pontonu? Przewodnik

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w pontonach, łodziach i kajakach można zastosować różne rodzaje podłóg. Sztywne i twarde, pompowane z drewna, sklejki czy aluminium. Być może żadna z tych opcji nie sprawdzi się najlepiej. W dzisiejszym wpisie na blogu odpowiemy na kilka pytań dotyczących najlepszego rodzaju podłogi do pontonu i dlaczego.

Podłoga do pontonu: Dlaczego jest niezbędna?

Podłoga do pontonu to element, który zapewnia stabilność pływającemu pojazdowi, a z kolei wszystkim, którzy znajdują się na jego pokładzie. Element ten jest ważny w przypadku wędkarstwa i rekreacyjnego pływania łodzią. Dlaczego. Podłoga pontonu to element, który zapewnia bezpieczeństwo podczas wakacji. Istnieje wiele modeli pontonów, które są wyposażone w podłogę. Niektóre mają pompowaną podłogę lub taką wykonaną ze sztywniejszego materiału. Są jednak i takie, które nie mają podłogi. Nadal można kupić taki model. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę projekt swojego pontonu. Nie każdy jest w stanie zainstalować podłogę wykonaną ze sztywnego materiału, takiego jak sklejka lub aluminium. Miękka podłoga, taka jak guma, jest bezpieczniejsza i lepsza w wielu przypadkach. Można ją również łatwo rozwinąć i szybko zwinąć i jest lżejsza.

Zalety i wady podłogi do pontonu aluminiowego

Podłoga do pontonu aluminiowego jest jedną z najpopularniejszych. Jakie są zalety i wady tej opcji? Istnieje wiele korzyści z tego rozwiązania, w tym łatwość czyszczenia błota i piasku za pomocą węża i wody. Aluminium jest również trwałe i nie będzie się kurczyć jak sklejka. Jego mocną stroną jest niska waga. Na pokładzie pontonu nie wolno stosować dodatkowego balastu. Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę wagę podłogi. Im lżejsza podłoga, tym więcej osób zmieści się na pokładzie. Aluminiowa podłoga pontonu jest zbyt gorąca, ponieważ ma słabsze punkty. Podczas gdy na innych podłogach można stać boso w letnim upale, na aluminiowej podłodze pontonu jest zbyt gorąco. Głośność aluminium to kolejny problem. O ile może ona przeszkadzać w wędkowaniu, o tyle nie ma aż tak dużego znaczenia w przypadku pływania rekreacyjnego. Rozwiązanie jest proste i tanie: wystarczy kupić matę lub dywanik z PCV, aby przykryć aluminiową podłogę pontonu. Nie nagrzewa się ona i jest łatwa do czyszczenia. W upalne dni można po niej chodzić nawet boso. Może być używany jako wodoodporny, nieużywany dywanik łazienkowy.

Zalety i wady podłogi pontonowej ze sklejki

Istnieje wiele rodzajów podłóg pontonowych ze sklejki. Popularnym wyborem jest podłoga ze sklejki wzmocniona profilami aluminiowymi. Jest łatwa w użyciu i nie ma większych skarg ze strony jej użytkowników. Jej zaletą jest również łatwość czyszczenia - można ją szybko spłukać z brudu i piasku. Sklejka jest też mniej podatna na zabrudzenia niż inne materiały. Kolejną zaletą jest jej trwałość. Nie nagrzewa się w bezpośrednim świetle słonecznym jak aluminiowa podłoga do pontonu. Ta podłoga to świetny wybór. Ma zarówno zalety, jak i wady. Jest stabilna i ciężka, więc łatwiej jest na niej stanąć. Jednak obciąża również Twój ponton swoimi wieloma kilogramami. Trwałość sklejki jest mniejsza. Rozszerza się pod wpływem wilgoci i po pewnym czasie można ją wymienić. Mocowanie bocznych bagażników zajmuje dużo czasu.

Ponton z litą podłogą czy dmuchany - który wybrać?

Ponton z litą podłogą, taką jak opisana powyżej aluminiowa lub ze sklejki, ma wiele zalet. W naszym sklepie pontonowym można znaleźć również model z dmuchaną podłogą. Ponton z dmuchaną podłogą jest lekki, cichy i nie nagrzewa się. Można ją łatwo rozstawić i zdjąć. Co prawda jej stabilność nie jest tak duża jak tych wykonanych z aluminium czy sklejki, ale pozostałe zalety tego pontonu są uzasadnione.

Jaka podłoga jest najlepsza do łodzi pontonowej? Wnioski i podsumowanie

Najlepsza podłoga do pontonu zależy od Twoich potrzeb. Podłoga ze sklejki jest najlepszą i najbardziej stabilną opcją do wędkowania. Nadmuchiwana podłoga jest lżejsza i bardziej komfortowa. Możesz również uprawiać sporty wodne i inne formy rekreacji. Polecamy modele z naszej oferty z podłogą wykonaną z Double Walled PVC. Co jest w nim najlepsze? Jest praktycznie niezniszczalna pod ciężarem człowieka.

Warto wspomnieć, że dmuchana podłoga do pontonu lub składana podłoga to świetna opcja dla tych, którzy nie mają wystarczająco dużo miejsca na przechowywanie po sezonie. Mieszkańcy niewielkich mieszkań w blokach, kawalerek czy innych przestrzeni pozbawionych piwnic i strychów docenią możliwość demontażu i opróżnienia podłogi pontonu, jak i samego pontonu.

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl