Bezpieczeństwo na jachcie - główne zasady

Ważna jest świadomość zasad bezpieczeństwa i zagrożeń związanych z żeglarstwem. Załoga powinna na początku podzielić się swoim doświadczeniem i umiejętnościami żeglarskimi, aby pomóc kapitanowi w zarządzaniu grupą. Załoga może nie wszyscy są doświadczonymi żeglarzami, dlatego dowódca musi poinformować ich o zasadach panujących na jachcie, a także o podstawowych manewrach portowych.

Zasady bezpieczeństwa na jachcie przed wyjściem na wodę

Zanim postawisz żagle, pamiętaj o sprawdzeniu stanu technicznego jachtu, jego instalacji, silnika i osprzętu. Sprawdź, czy jacht jest wyposażony w koła ratunkowe i kamizelki asekuracyjne. Zadbaj również o posiadanie apteczki pierwszej pomocy. Musisz zapewnić kapitanowi odpowiednią widoczność oraz spokój i ostrożność podczas manewrowania. Nigdy nie cumuj jachtu z cumą w ręku. Możesz się zaplątać. Nie wolno używać nóg ani rąk do odpychania jachtu od nabrzeża lub innych jachtów.

Aby uniknąć wpadnięcia do wody, trzymaj stopy w bezpiecznej odległości, gdy wychodzisz na brzeg lub z jachtu na brzeg. Możesz stracić równowagę przez kołysanie, przechył lub nagły poryw wiatru. Łatwo jest stracić równowagę podczas manewrowania. Pamiętaj, że masz jedną rękę dla siebie i jedną dla jachtu.

Bezpieczeństwo jest kluczowym czynnikiem. Utrzymuj swój jacht w czystości i dyscyplinie. Zawsze powinieneś być gotowy do następnego manewru. Posiadanie korb kabestanowych i czystych lin po każdym manewrze zapobiegnie chaosowi na jachcie. Jeśli nie chcesz, aby Twoje palce zostały złamane, nie ciągnij i nie trzymaj lin, które nie są przymocowane do kabestanów. Obserwuj otoczenie i trzymaj głowę w górze. Uważaj na mosty (często będziesz musiał złożyć maszt), przeszkody w wodzie i inne statki. Unikniesz uderzania w mielizny zwracając uwagę na zanurzenie i głębokość jachtu. Zwracaj uwagę na pogodę i reaguj! Przygotuj pokład na wypadek zagrożenia pogodowego. Schłodź żagle i upewnij się, że załoga ma kamizelki ratunkowe i uprzęże.

Szczególnie ważne jest, aby w takich sytuacjach zachować trzeźwość. Podczas rejsu nie należy pić alkoholu ani przyjmować żadnych używek, które mogą wpłynąć na nasz czas reakcji. Bardzo ważny w zapewnieniu nam bezpieczeństwa jest również nasz ubiór. Ubierz się ciepło w zimne dni, aby uniknąć hipotermii. W czasie upałów należy nosić nakrycia głowy.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie żeglarskie?

Nawet najlepszym żeglarzom może przytrafić się wypadek. Decydując się na żeglowanie warto przyjrzeć się ubezpieczeniu turystycznemu. Można również wykupić jachtowe ubezpieczenie CASCO. Ubezpieczenie to obejmuje załogę w razie wypadku, a jacht w razie kradzieży, wandalizmu lub uszkodzenia. Ubezpieczenie OC zabezpieczy nas przed konsekwencjami naszych działań, jeśli spowodujemy uszkodzenie innego jachtu lub spowodujemy obrażenia. Jest to dobre rozwiązanie, szczególnie dla początkujących żeglarzy.

Zawsze należy dokładnie przeczytać warunki każdej umowy ubezpieczeniowej i zbadać limity odpowiedzialności. Co to oznacza? Oznacza to, że podczas żeglowania nie można pić alkoholu ani innych środków odurzających. Jeśli weźmiesz udział w wypadku będąc pijanym, twoje ubezpieczenie nie pokryje kosztów leczenia ani szkód.

Jakie niebezpieczeństwa mogą Cię spotkać na łodzi?

Zaniedbanie opieki na pokładzie jest najczęstszą przyczyną wypadku. Latające bomy stanowią zagrożenie dla Twojej głowy, utraty przytomności, a nawet wypadnięcia za burtę. Łatwo jest się poślizgnąć zwłaszcza na wysokich obcasach, gdyż często jest mokro. Pożar, sztorm, wywrócenie się jachtu to największe zagrożenia dla Twojego zdrowia i życia. Na te sytuacje powinieneś być przygotowany i wiedzieć jak możesz zareagować.

W pierwszej kolejności należy zadbać o załogę w przypadku wywrócenia się jachtu. Nie należy ratować żadnych przedmiotów. Należy zadzwonić do WOPR pod numer 601100 100 lub wybrać numer 112. Nasze zachowanie przed przybyciem ekipy ratunkowej jest kluczowe, tak jak w każdym innym wypadku. Powinniśmy natychmiast udzielić pierwszej pomocy każdemu członkowi załogi, którego życie lub zdrowie jest zagrożone przed przybyciem WOPR. Nigdy nie należy podejmować prób samodzielnego dopłynięcia do brzegu. Spowoduje to utratę sił i może doprowadzić do odmrożenia ciała. Z żeglarstwem wiąże się wiele niebezpieczeństw i każdy na pokładzie musi być ich świadomy. Nadal możemy cieszyć się żeglarstwem, jeśli zachowamy ostrożność i będziemy przestrzegać zasad bezpieczeństwa na łodzi.

 

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl