Kim jest żeglarz?

Kim jest prawdziwy żeglarz, zapytacie? To pasjonat morza, żeglarstwa i kultury ludzi morza. Jeśli kochasz wodę, to już w zimie będziesz z niecierpliwością czekał na wiosenne przygotowania do sezonu, a także będziesz mógł obejrzeć zdjęcia z poprzedniego rejsu, a nawet pomarzyć o przepłynięciu jednego z nich.

Kim są prawdziwe wilki morskie?

Tak to właśnie działa. Wilka ciągnie do lasów, a żeglarza do wody. To właśnie ta niewytłumaczalna więź między człowiekiem a wodą sprawia, że wciąż wracasz po kolejne przygody, rejsy i doskonalenie swoich umiejętności. To jest to, co żeglarze wiedzą najlepiej. Marynarze często nazywani są wilkami morskimi. Trudno dorównać umiejętnościom i doświadczeniu marynarza, który wytrwał w długich rejsach. Większość, jeśli nie całe, swoje życie spędzili na wodzie. Nawet jeśli mieli dzieci, żony czy rodziny, coś zawsze skłaniało ich do wyruszenia w kolejne rejsy.

Żeglarz - członek załogi lub społeczności

Żeglarstwo dziś bardziej przypomina sport niż styl życia. Jednak wciąż można poczuć ducha żeglarstwa w klubach jachtowych lub w towarzystwie żeglarzy regatowych. Są to uczciwi ludzie, którzy cenią sobie ciężką pracę, oraz dobre relacje z innymi. To, jak dobrze zgrana jest załoga, robi różnicę. Może to być wspólne bezpieczeństwo, (kiedyś) zarabianie pieniędzy, czy wygrywanie regat, albo dobra zabawa podczas żeglowania po zatoce czy jeziorze.

Na dużych żaglowcach podczas rejsów nadal odbywają się wieczorne spotkania integracyjne. Polega to na rozmowach, muzyce, graniu w gry planszowe lub karciane, a także wspólnym gotowaniu. Pomaga to załodze zrelaksować się po ciężkich dniach i wyczerpujących wachtach.

Kultura marynarzy - Morze uczy i wychowuje

Wielkie przedsięwzięcia można osiągnąć dzięki wspólnej pracy i odpoczynkowi. Od niepamiętnych czasów kaszubscy rybacy tworzą mastermy. Organizują połowy na morzu, dzielą się zyskami, dbają o siebie nawzajem. Zrozumieli, że po trudach pracy na morzu mogą razem osiągnąć więcej.

Prawdziwi żeglarze wiedzą, że woda to żywioł. Nie lekceważy potęgi natury, nie ważne czy płynie po spokojnym jeziorze, szybkiej rzece, pełnym morzu czy oceanie. Żeglarstwo to świetny sposób na nauczenie się pokory wobec żywiołów wiatru i wody. Bezpieczne sterowanie łodzią jest możliwe tylko wtedy, gdy się je rozumie. To sztuka i nauka poddawania się żywiołom, wykorzystywania ich mocy do żeglowania do odległych zakątków planety.

Prawdziwi żeglarze stale się uczą, doskonalą swoje umiejętności i wiedzą, że jeszcze wiele przed nimi, zanim poczują się pewnie na wodzie. Żeglarstwo to ciągły proces uczenia się. Nawigacja z pomocą ciał niebieskich, odnajdywanie zbiorników wodnych, po których się pływa, budowa i naprawa jachtu to tylko kilka z wielu aspektów żeglarstwa.

Prawdziwi żeglarze pomagają innym żeglarzom w trudnych chwilach. Jest to nie tylko prawo, ale i zwyczaj żeglarski, aby pomagać innym jednostkom w nagłych wypadkach. Jest to również nasz moralny obowiązek, ponieważ każda jednostka może ulec awarii. Morze nie jest łaskawe dla tonących jednostek. Niejednokrotnie kluczem do przetrwania jest silna pomocna dłoń i otwarte, przyjazne żeglarskie serce.

Patent żeglarski

Każdy może poczuć powołanie do morza i odbyć kurs żeglarski, który kończy się egzaminem na patent. Można wtedy oficjalnie zostać żeglarzem jachtowym. Kolejnym etapem jest sternik jachtowy, a następnie kapitan jachtowy. Kurs jest zalecany, jeśli jesteś zainteresowany czarterowaniem jednostek pływających i żeglowaniem po wodach śródlądowych i morskich do 2 mil morskich od brzegu. Żeglarstwo to praca zespołowa i duża odpowiedzialność. Jest to jednak świetny sposób dla przyjaciół i rodziny na wspólne spędzanie czasu na wodzie. Od żeglarstwa łatwo się uzależnić

Autor

Redakcja "Zew Oceanu"

- zewoceanu.pl